Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
05.11.2006 13:56 - Eвропейски консултативни органи и Финансови Институции
Автор: razrabotkite Категория: Технологии   
Прочетен: 1863 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 05.11.2006 14:03


Консултативни органи

Икономически и социален комитет

    Икономическият и социален комитет има статут на консултативен орган. Състои се от представители на различни видове икономически дейности ( в частност от представители на производители, фермери, превозвачи, работници, търговци, занаятчии, свободни професии и представители на обществеността ), които са неделима част от процеса на вземане на решения в Европейски съюз.
    Комитетът е създаден през 1957 с Договора от Рим и е със седалище в Брюксел.

Членовете на Комитета се назначават от Съвета за срок от четири години, с възможност мандатът им да бъде подновяван. При изпълнение на своите задължения, те не могат да...

Комитет на регионите

    Комитетът на регионите е създаден през 1994 г по силата на договора от Маастрихт. – със седалище в Брюксел. Той има статут на консултативен орган и осигурява представителство на местните и регионални органи в Европейския съюз.
    Състои се от 222 представители, които се назначават за срок от 4 години от Съвета на министрите по предложение на страните-членки. Броят на членовете от регион се определя в зависимост от броя на населението на държавите.
    Членовете на Комитета са независими при изпълнението на своите задължения. Комитетът избира свой председател и ръководство измежду членовете си за срок от две години. Той приема свои процедурни правила и се свиква на заседание от неговия председател, по искане на Съвета, Комисията или по собствена инициатива.
    Комисията и Съветът консултират задължително Комитета за регионите по въпросите, свързани с:

·        икономическо и социално единство (регионална политика и структурни фондове);

·        трансевропейски мрежи в областта на транспорта, телекомуникациите и енергетиката;

·        обществено здраве;

·        образование, младеж и култура;

·        трудова и социална политика;

·        околна среда;

·        транспорт.

    Представителите в Комитета за регионите сформират вътрешни специализирани комисии, които подготвят петте годишни пленарни сесии и изготвят общата позиция на Комитета по актуални проблеми. Тези Комисии са: Комисия за политиката на териториалната цялост, Комисия за икономическата и социална политика, Комисия за устойчиво развитие, Комисия за култура и образование, Комисия за външните отношения и Комисия, отговаряща за

 

Финансови институции

 

Европейската централна банка

    Създаването на Европейската централна банка (ЕЦБ) е пряко свързано с развитието на европейския валутен съюз и въвеждането на единната европейска валута “евро”.
ЕЦБ и Централните банки на страните-членки, приели еврото като основна разплащателна единица ( общо 12 ), образуват т.нар. “Евросистема”, докато Централните банки на всички страни-членки образуват Системата на европейските централни банки.

    От 1 юни 1998 г. ЕЦБ става приемник на Европейския валутен институт, който дотогава изпълнява основна роля в подготовката на въвеждането на единната валута.

    Седалището на Банката се намира във Франкфурт на Майн ( Германия ).

Ръководни органи на институцията са Управителен съвет, Директорат, и Генерален съвет. Управителният съвет се състои от членовете на Директората и от президентите ( респективно управителите ) на централните банки на държавите от Евросистемата. Като най-висш решаващ орган той се произнася по всички въпроси, свързани със задачите на ЕСЦБ, но не е оперативен, постоянно действащ орган.

    Директоратът осъществява паричната политика в съответствие с насоките и решенията, приети от УС. Той се състои от председател, заместник-председател и четири други лица, определени от държавните и правителствените ръководители на държавите-участнички във валутния съюз. Те имат петгодишен мандат и не могат да бъдат преизбирани.
    Генералният съвет е съставен от президента, вицепрезидента на ЕЦБ и от управителите ( президентите ) на 15-те централни банки на всички страни-членки на ЕС. Негова основана роля е осъществяването на координация между Националните централни банки от Евросистемата и тези извън нея и приемане в тази връзка на съответните решения.

    ЕЦБ има следните основни задачи:

·        определяне и прилагане на валутната политика в “евро” зоната

·        осъществяване операциите по обмена на чуждестранната валута

·        държане и управление на официалните резерви в чужда валута на държавите-членки

·        насърчаване на нормалното функциониране на платежните системи.

емитира паричните знаци
Европейската инвестиционна банка

    Европейската инвестиционна банка е финансовата институция на Европейския съюз.
Тя се създава с Римския договор - едновременно с ЕИО, със седалище в Люксембург.
Капиталът на ЕИБ се образува от вноски на държавите-членки и от заеми от капиталовите пазари извън и вътре в общността.
    С оглед на развитието на общностните политики, финансирането от страна на ЕИБ има за цел да допринесе за:

·        икономическото развитие на изостаналите региони;

·        подобряването на транспорта и съобщителната инфраструктура;

·        реализирането на общностните цели в областта на енергетиката;

·        задълбочаването на международната конкуренция в индустрията и интегрирането й в общностен план;

·        поддръжка на малките и средни предприятия посредством местни заеми;

·        развитието на трансевропейските мрежи;

Управлението на ЕИБ се осъществява посредством Съвет на гуверньорите, Управителен съвет, Директорски съвет и Контролен съвет.

    Съветът на гуверньорите се състои от министрите, посочени от всяка страна-членка и има следните правомощия: да определя общите насоки на кредитната политика, да одобрява баланса и годишния отчет, да взема решения за увеличаване на капитала , да взема решения за финансиране извън Европейския съюз, както и да назначава останалите органи.
    Управителният съвет се състои от 24 члена, определени от страните-членки и 1 от Комисията. В сферата на неговите компетенции са решенията за заемите и кредитните операции.

    Директорският съвет е колегиален изпълнителен орган, отговорен за текущите проблеми на банката.
Всички авторски права на дадената статия са запазени и собственост на Екипът на  Razrabotkite / - / съгласно Закона за Авторското Право и сродните му права - чл.1 , чл.2, чл.3 /
Копирането или включването на тази или друга статия във друг сайт , вестник , или медия без знанието на Екипът на  Razrabotkite  е забранено , съгласно закона за Авторското право и Сродните му права




Тагове:   органи,


Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: razrabotkite
Категория: Бизнес
Прочетен: 1009263
Постинги: 295
Коментари: 40
Гласове: 120